CHAMPIONSHIP RECORDS

TENNIS

Last Update: August 26, 2022

TEAM CHAMPIONS

YEAR

SCHOOL

2022 Lo-Ellen Park S.S.
2020-2021 No Event Due to CoVid-19
2019 Lo-Ellen Park S.S.
2018 Widdifield S.S.
2017  
2016 Manitoulin S.S.
2015 Collège Notre-Dame
2014  
2013 Bishop A. Carter CSS
2012 Bishop A. Carter CSS
2011 Es Macdonald Cartier
2010 Lockerby Composite School
2009 Lockerby Composite School
2008 Lockerby Composite School
2007 Lockerby Composite School
2006 Lockerby Composite School
2005 Lockerby Composite School
2004 Lockerby Composite School
2003 No record
2002 No record
2001 No record
2000

No record

1999

No record

1998

No record

1997

No record

1996-1984

No championship contested

1983

No record

1982

No record

1981

No record

1980

No record

1979

No record

1978

No record

1977

No record

1976

No record

1975

No record

1974 No record
1973 No record

 INDIVIDUAL CHAMPIONS

YEAR

EVENT

WINNER

SCHOOL

2022 Boys Doubles Ryan DiSalle / Connor DiSale Lo-Ellen Park S.S.
2022 Boys Singles Ryan O'Donnell Chippewa H.S.
2022 Girls Doubles Kianna D'Attilio / Kianna Trottier Esc l'Horizon
2022 Girls Singles Emma Shea Widdifield S.S.
2022 Mixed Doubles Olivia Popp / Tristan Koch Esc Algonquin
2020-2021 No Event Cancelled due to CoVid-19 n/a
2019 Boys Doubles Abbas Dedanwala / Eric Dissanayake Lo-Ellen Park S.S.
2019 Boys Singles Andrew Varghese Lo-Ellen Park S.S.
2019 Girls Doubles Ava Punkkinen / Logan Waltenbury Lo-Ellen Park S.S.
2019 Girls Singles Emma Shea Widdifield S.S.
2019 Mixed Doubles Bronwyn Mantle / Jeff Dodds Lo-Ellen Park S.S.
2018 Boys Doubles Chris Bowman - Caleb Parfitt Widdifield S.S.
2018 Boys Singles Adrian Catahan St Joseph/Scollard Hall
2018 Girls Doubles Marina Sinicope - Sarah Maure Esp Odyssée
2018 Girls Singles Emma Shea Widdifield S.S.
2018 Mixed Doubles Jeff Dodds - Bronwyn Mantle Lo-Ellen Park S.S.
2017 Boys Doubles    
2017 Boys Singles    
2017 Girls Doubles    
2017 Girls Singles    
2017 Mixed Doubles    
2016 Boys Doubles Chris Bowman - Will Snyder Widdifield S.S.
2016 Boys Singles Darren DePaolis Lasalle S.S.
2016 Girls Doubles Camille Godin - Gabrielle Huneault Collège Notre-Dame
2016 Girls Singles Mélanie Alton St Joseph/Scollard Hall
2016 Mixed Doubles Bryce Mastelko - Mackenzie Turner Manitoulin S.S.
2015 Boys Doubles Calin Ranger - Charles de la Riva Collège Notre-Dame
2015 Boys Singles Sébastien Dugas Ruest Collège Notre-Dame
2015 Girls Doubles Justin Tubin - Melissa Kingsley Collège Notre-Dame
2015 Girls Singles Chantae Robinson Marymount Academy
2015 Mixed Doubles Lara Renzetti - Justin Préseault Collège Notre-Dame
2014 Boys Doubles    
2014 Boys Singles    
2014 Girls Doubles    
2014 Girls Singles    
2014 Mixed Doubles    
2013 Boys Doubles Josh Harkins -- Thomas Lambert Bishop A. Carter C.S.S.
2013 Boys Singles Jason Boudreau Bishop A. Carter C.S.S.
2013 Girls Doubles Krista Burns -- Michelle Filopovic Marymount Academy
2013 Girls Singles Sally Ross Lockerby Composite
2013 Mixed Doubles Pascale Laverge-Giroux -- Sebastien Dugas-Ruest Collège Notre-Dame
2012 Boys Doubles Cameron Desjarins -- Josh Harkins Bishop A. Carter C.S.S.
2012 Boys Singles Jason Boudreau Bishop A. Carter C.S.S.
2012 Girls Doubles Krista Burns -- Michelle Filopovic Marymount Academy
2012 Girls Singles Sally Ross Lockerby Composite
2012 Mixed Doubles Pascale Laverge-Giroux -- Kyle Hartman Collège Notre-Dame
2011 Boys Doubles Cameron Desjarins -- Josh Harkins Bishop A. Carter C.S.S.
2011 Boys Singles Kurt Templemans E.S.C. l'Odyssée
2011 Girls Doubles Natalie St-Laurent -- Chloe Lacasse Es Macdonald Cartier
2011 Girls Singles Sally Ross Lockerby C.S.
2011 Mixed Doubles Gabriel Despatie -- Karolyn Blain Es Macdonald Cartier
2010 Boys Doubles Joey Puddister -- Spencer Brear
2010 Boys Singles Charlie Hancock
2010 Girls Doubles Claure Sauve -- Madeleine Sauve Lo-Ellen Park SS
2010 Girls Singles Kelsey Castron Marymount Academy
2010 Mixed Doubles Colton Lamour -- Amber Gagnon
2009 Boys Doubles Benoit Bizier -- Justin Ouellette Collège Notre-Dame
2009 Boys Singles Sam Jean Louis Lockerby C.S.
2009 Girls Doubles Lindsay Cooper -- Kendra Lilly Lockerby C.S.
2009 Girls Singles Tegan Wiebe W.C. Eaket S.S.
2009 Mixed Doubles Doug Strasser -- Alex Franklyn Lo-Ellen Park S.S.
2008 Boys Doubles Rob Shaw -- Brendan Lafontaine Chippewa S.S.
2008 Boys Singles Sam Jean Louis Lockerby C.S.
2008 Girls Doubles Amrita Gill -- Dana Cooper Lockerby C.S.
2008 Girls Singles Tegan Wiebe W.C. Eaket S.S.
2008 Mixed Doubles Vedran Dukuc -- Lisa Hysen Lockerby C.S.
2007 Boys Doubles Rob Shaw -- Brendan Lafontaine Chippewa S.S.
2007 Boys Singles Jean François Renaud ES Macdonald Cartier
2007 Girls Doubles Amrita Gill -- Dana Cooper Lockerby C.S.
2007 Girls Singles Pam Chenard St Charles College
2007 Mixed Doubles Dan Mines -- Brittany Asunmaa Lasalle S.S.
2006 Boys Doubles Corey Jerome -- Lucas Faganely Lasalle S.S.
2006 Boys Singles Brett Demers Chelmsford Valley DCS
2006 Girls Doubles Amrita Gill -- Dana Cooper Lockerby Composite
2006 Girls Singles Pam Chenard St Charles College
2006 Mixed Doubles
2005 Boys Doubles Calvin Goluch -- Doug Ross Lockerby Composite School
2005 Boys Singles Joel Lelievre ES du Sacré-Coeur
2005 Girls Doubles Amrita Gill -- Sharleen Gill Lockerby Composite School
2005 Girls Singles Kandice Belanger Marymount Academy
2005 Mixed Doubles Justine Gelinas -- Josh Gelinas Lockerby Composite School
2004

Boys Doubles

Lucas Faganely -- Mike Andrighetti

Lasalle Secondary School

2004

Boys Singles

Everett Winn

St Charles College

2004

Girls Doubles

Njeri Cleland -- Megan Williams

Lockerby Composite School

2004

Girls Singles

Kandice Belanger

Marymount Academy

2004

Mixed Doubles

Justine Gelinas -- Josh Gelinas

Lockerby Composite School

2003

Boys Doubles

No record

2003

Boys Singles

No record

2003

Girls Doubles

No record

2003

Girls Singles

No record

2003

Mixed Doubles

No record

2002

Boys Doubles

No record

2002

Boys Singles

No record

2002

Girls Doubles

No record

2002

Girls Singles

No record

2002

Mixed Doubles

No record

2001

Boys Doubles

No record

2001

Boys Singles

No record

2001

Girls Doubles

No record

2001

Girls Singles

No record

2001

Mixed Doubles

No record

2000

Boys Doubles

No record

2000

Boys Singles

No record

2000

Girls Doubles

No record

2000

Girls Singles

No record

2000

Mixed Doubles

No record

1999

Boys Doubles

Mike Venturi--Robbie Pastor

St. Charles College

1999

Boys Singles

James Longstreet

Lo-Ellen Park S.S.

1999

Girls Doubles

Mary Ojala--Robyn Ojala

Lo-Ellen Park S.S.

1999

Girls Singles

Elizabeth Payden

Lockerby C.S.

1999

Mixed Doubles

Amanda Flanagan--Devon Woods

Manitoulin S.S.

1998

Boys Doubles

Bill Pilon--Cliff Richardson

Lo-Ellen Park S.S.

1998

Boys Singles

James Longstreet

Lo-Ellen Park S.S.

1998

Girls Doubles

Sarah Luff--Melissa McCulloch

Manitoulin S.S.

1998

Girls Singles

Laura Ingram

Northeastern S.S.

1998

Mixed Doubles

Crystal Slovick--Rich Duthnie

Sudbury Secondary

1997

Boys Doubles

Jeremy Nesseth--Scott Laamanen

Lasalle S.S.

1997

Boys Singles

Cliff Richardson

Lo-Ellen Park S.S.

1997

Girls Doubles

Sarah Luff--Melissa McCulloch

Manitoulin S.S.

1997

Girls Singles

Lori Ojala

Lo-Ellen Park S.S.

1997

Mixed Doubles

Susie Ho--David McKinty

Lockerby C.S.

1984-1996

Competition discontinued

1983

Boys Doubles

D. Parisotto--D. Paquette

St. Charles College

1983

Boys Singles

C. Chen

Lasalle S.S.

1983

Girls Doubles

T. Hatfield--D. O'Reilly

Lo-Ellen Park S.S.

1983

Girls Singles

C. Proulx

E.S. Hanmer

1983

Mixed Doubles

K. Dempsey--M. O'Reilly

Lo-Ellen Park S.S.

1982

Boys Doubles

D. Parisotto-D. Paquette

St. Charles College

1982

Boys Singles

I. Sturt

Widdifield

1982

Girls Doubles

L. Skelton--G. Hirvela

Lockerby Composite

1982

Girls Singles

K. Brownea

Marymount College

1982

Mixed Doubles

C. Proulx--R. Kilganon

E.S. Hanmer

1981

Boys Doubles

M. Toffoli--R. Silvestri

St. Charles College

1981

Boys Singles

A. Moses

Lasalle S.S.

1981

Girls Doubles

L. McNeil--D. Schilkie

Chelmsford V.D.C.S.

1981

Girls Singles

C. DeSouza

Sudbury Secondary

1981

Mixed Doubles

M. Moses--C. Mychalkiw

Lasalle S.S.

1980

Boys Doubles

B. Chen--C. Chen

Lasalle S.S.

1980

Boys Singles

P. Shewan

Nickel District S.S.

1980

Girls Doubles

W. Wickstrom -- J. Malicki

Nickel District S.S.

1980

Girls Singles

J. Sachsalber

Nickel District S.S.

1980

Mixed Doubles

D. MacKenzie -- A. Moses

Lasalle S.S.

1979

Boys Doubles

P. Gee - J. Kolar

Sudbury Secondary

1979

Boys Singles

S. Hope

Sudbury Secondary

1979

Girls Doubles

T. Barick - H. Panek

Mount St. Joseph

1979

Girls Singles

J. Sachsalber

Nickel District

1979

Mixed Doubles

S. Kenny - E. Watts

Sudbury Secondary

1978

Boys Doubles

A. Paton -- J. Dingle

Copper Cliff

1978

Boys Singles

J. Corelli

St. Charles College

1978

Girls Doubles

M. Barr -- S. Cohen

Capreol High School

1978

Girls Singles

M. Reid

Lockerby Composite

1978

Mixed Doubles

S. Kenny -- R. Warren

Lockerby Composite School

1977

Boys Doubles

M. Veith -- C. Bumbacco

Sault Collegiate

1977

Boys Singles

J. Kernohan

Nickel District S.S.

1977

Girls Doubles

J. Donnelly -- N. Currie

Sault Collegiate

1977

Girls Singles

M. Reid

Lockerby Composite

1977

Mixed Doubles

R. Barton -- M.Todd

Sudbury S.S.

1976

Boys Doubles

I. Davies -- M. Veith

Sault Collegiate

1976

Boys Singles

J. Skirda

Copper Cliff S.S.

1976

Girls Doubles

M. Oliphant -- J. Robertson

Sir James Dunn

1976

Girls Singles

B. Oliphant

Sir James Dunn

1976

Mixed Doubles

M. Todd -- R.M. Barton

Sudbury S.S.

1975

Boys Doubles

S. Reed -- D. Mielty

Lockerby Composite

1975

Boys Singles

P. Smyth

Lively D.H.S

1975

Girls Doubles

B. Oliphant -- M. Oliphant

Sault Ste Marie

1975

Girls Singles

D. Baczyk

Elliot Lake S.S.

1975

Mixed Doubles

J. Donnelly -- I. Davies

Sault Collegiate

1974

Boys Doubles

S. Reid -- D. Mielty

Lockerby Composite

1974

Boys Singles

J. Richardson

Lockerby Composite

1974

Girls Doubles

D. Snow -- M. Jakubek

Lasalle Secondary

1974

Girls Singles

S. Girling

Lasalle Secondary

1974

Mixed Doubles

R. M. Simic -- J. Simic

Franco Jeunesse

1973

Boys Doubles

F. Davies -- Q. Davies

Lockerby Composite

1973

Boys Singles

J. Richardson

Lockerby Composite

1973

Girls Doubles

B. Oliphant -- M. Oliphant

Sault Collegiate

1973

Girls Singles

S. Girling

Lasalle Secondary

1973

Mixed Doubles

R. M. Simic - J. Simic

Franco-Jeunesse

 

 


Championship Records / Championship Summaries / Trophies