NOSSA MEDALS AT OFSAA CHAMPIONSHIPS
May 2008 to April 2009
SPORT B/G CAT DATE NAME SCHOOL MEDAL
Basketball G "A" Nov 20-22 n/a Esc Algonquin Fourth
Football B Northern Bowl Dec 3 n/a St Mary's College Gold
Gymnastics G Level I - Bars Apr 28-29 Gabrielle Bonin Collège Notre-Dame Gold
Gymnastics G Level I - Floor Apr 28-29 Kara Nadeau   Bronze
Gymnastics G Level I - Floor Apr 28-29 Megan Desimone   Gold
Gymnastics G Level II - Beam Apr 28-29 Megan Kelly   Bronze
Gymnastics G Level II - Floor Apr 28-29 Josee Charbonneau Esc Champlain Silver
Gymnastics G Level II - Vault Apr 28-29 Stephanie Leduc Es du Sacré-Coeur Silver
Gymnastics G Level III - Bars Apr 28-29 Shawna Sterner Collège Notre-Dame Gold
Gymnastics G Level III - Beam Apr 28-29 Samantha Barrie Es du Sacré-Coeur Silver
Gymnastics G Level IV - Beam Apr 28-29 Michelle St-Denis Collège Notre-Dame Gold
Gymnastics G Level IV - Bars Apr 28-29 Michelle St-Denis Collège Notre-Dame Bronze
Gymnastics G Level IV - Floor Apr 28-29 Michelle St-Denis Collège Notre-Dame Fourth
Gymnastics G Level IV - Bars Apr 28-29 Michelle Dumont   Fourth
Gymnastics G Level IV - Floor Apr 28-29 Kassandra Bradley Esc Champlain Gold
Gymnastics G Level V - Vault Apr 28-29 Alicia Violin Confederation SS Gold
Gymnastics G Level V - Beam Apr 28-29 Alicia Violin Confederation SS Gold
Gymnastics G Level V - Bars Apr 28-29 Alicia Violin Confederation SS Gold
Gymnastics G Level V - Floor Apr 28-29 Alicia Violin Confederation SS Gold
Gymnastics G Level V - Bars Apr 28-29 Megan Howard St Charles College Bronze
Gymnastics G Level V - Vault Apr 28-29 Megan Howard St Charles College Fourth
Gymnastics G Aerobic - Novice Apr 28-29 n/a Manitoulin SS Fourth
Gymnastics G Aerobic - Open Apr 28-29 n/a Collège Notre-Dame Third
Gymnastics G Level IV - Team Apr 28-29 n/a Collège Notre-Dame Fourth
Hockey B "A"/"AA" Mar 25-28 n/a St Mary's College Gold
Hockey G "A"/"AA" Mar 24-27 n/a Notre-Dame Fourth
Ski - Nordic B Junior Feb 26 Victor Hopper Lively DSS Silver
Ski - Nordic B Junior Feb 26 Adam Birosh Chippewa SS Bronze
Ski - Nordic B Senior Feb 26 Greg Kilroy Widdifield SS Fourth
Ski - Nordic G Junior Feb 26 Alannah MacLean Lo-Ellen Park SS Fourth
Soccer G "A" Jun 9-11 n/a Es Macdonald Cartier Fourth
Soccer G "AAA" Jun 9-11 n/a Lockerby CS Silver
T&F - 2000ST B Senior Jun 5-7 Nick Walters West Ferris SS Gold
T&F - 80mH G Junior Jun 5-7 Serena San Cartier Lo-Ellen Park SS Bronze
T&F - 80mH G Junior Jun 5-7 Sarah Swain Chippewa SS Fourth
T&F - LJ G Junior Jun 5-7 Caroline Ehrhardt Espanola HS Gold
T&F - PV G Junior Jun 5-7 Sarah Swain Chippewa SS Fourth
T&F - SP G Junior Jun 5-7 Allison Loyst St Joe/Scollard Hall Fourth
Volleyball B "AA" Nov 21-22 n/a Widdifield SS Fourth
Wrestling B 72 kg Mar 5-6 Spencer Burton Chelmsford VDCS Silver
Wrestling B 51 kg Mar 5-6 Zack Reid Central Algoma SS Bronze
Wrestling B 64 kg Mar 5-6 Zack Mullin Lo-Ellen Park SS Fourth
Wrestling G 72 kg Mar 5-6 Mercedes Byrnes Esc Champlain Bronze
Wrestling G 57.5 KG Mar 5-6 Sarah Hirschfeldt Sudbury Secondary Fourth
Wrestling G 67.5 kg Mar 5-6 Lindsay Armstrong Central Algoma SS Fourth
Wrestling G 77 kg Mar 5-6 Ryanna Sangestino Sir James Dunn Bronze