NOSSA MEDALS AT OFSAA CHAMPIONSHIPS
May 2010 to April 2011
SPORT B/G CAT DATE NAME SCHOOL MEDAL
Badminton B Singles 08-May Adam D'Agostino St Mary's Fourth
Badminton M Doubles '"C" Flight 08-May Karolyn Blain/Joshua Demore Es Macdonald Cartier Gold
Basketball G Senior "A" 27-Nov n/a Es du Sacré-Couer Fourth
Basketball G Senior "AA" 27-Nov n/a St Basil SS Gold
Football B Northern Bowl 24-Nov n/a Superior Heights Gold
Gymnastics G Level I - Bars 27-Apr Jenna Lavallee Notre-Dame Fourth
Gymnastics G Level I - Beam 27-Apr Christine Coutu Es du Sacré-Couer Fourth
Gymnastics G Level I - Floor 27-Apr Sara Begeron Notre-Dame Silver
Gymnastics G Level I - Floor 27-Apr Sarah Belisle Notre-Dame Bronze
Gymnastics G Level I - Vault 27-Apr Jenna Lavallee Notre-Dame Bronze
Gymnastics G Level I - Beam 27-Apr Ixta Ritchie Notre-Dame Bronze
Gymnastics G Level II - Beam 27-Apr Anika Nadeau Notre-Dame Fourth
Gymnastics G Level II - Floor 27-Apr Anika Nadeau Notre-Dame Gold
Gymnastics G Level II - Floor 27-Apr Ixta Ritchie Notre-Dame Silver
Gymnastics G Level II - Floor 27-Apr Stephanie Simard Notre-Dame Fourth
Gymnastics G Level II - Vault 27-Apr Anika Nadeau Notre-Dame Gold
Gymnastics G Level II - Vault 27-Apr Kerri Jeanveau Marymount Fourth
Gymnastics G Level III - Beam 27-Apr Kara Nadeau Notre-Dame Gold
Gymnastics G Level III - Floor 27-Apr Kara Nadeau Notre-Dame Bronze
Gymnastics G Level III - Vault 27-Apr Stephanie Leduc Es du Sacré-Couer Gold
Gymnastics G Level IV - Beam 27-Apr Danika Berthiaume Esc Champlain Gold
Gymnastics G Level IV - Floor 27-Apr Sasha Rioux Notre-Dame Silver
Gymnastics G Level IV - Vault 27-Apr Meghan Miller Marymount Bronze
Gymnastics G Level V - Bars 27-Apr Kelsey Shaw Lo-Ellen Fourth
Gymnastics G Level V - Beam 27-Apr Kelsey Shaw Lo-Ellen Silver
Gymnastics G Level VI - Bars 27-Apr Alicia Violin Confederation Silver
Gymnastics G Level VI - Beam 27-Apr Alicia Violin Confederation Silver
Gymnastics G Level VI - Floor 27-Apr Alicia Violin Confederation Gold
Nordic Ski B Senior 03-Mar Adam Birosh Chippewa Silver
Nordic Ski G ParaNordic 03-Mar Alissa Langman Es Hanmer Silver
Nordic Ski G Junior 03-Mar Madi Fraser Chippewa Bronze
Soccer G Senior "A" 05-Jun n/a Es Macdonald Cartier Gold
Track & Field B Midget - Discus 04-Jun Ryan Hunter Es Algonquin Gold
Track & Field B Senior - 1500m 04-Jun Ross Proudfoot Lo-Ellen Silver
Track & Field B Senior - 3000m 04-Jun Ross Proudfoot Lo-Ellen Bronze
Track & Field G Senior - 100mH 04-Jun Serena San Cartier Lo-Ellen Fourth
Track & Field G Senior - Pole Vault 04-Jun Sarah Swain Chippewa Fourth
Track & Field G Senior - Triple Jump 04-Jun Caroline Ehrhardt Espanola Gold
Track & Field G Senior - Long Jump 04-Jun Caroline Ehrhardt Espanola Gold
Wrestling B 47.5 kg 03-Mar Pete Barbeau Lo-Ellen Fourth
Wrestling G 41 kg 03-Mar Josée Pelletier Es Macdonald Cartier Fourth
Wrestling G 44 kg 03-Mar Sarah Remillard St Mary's Gold
Wrestling G 44 kg 03-Mar Beth Kuntz St Mary's Fourth
Wrestling G 57.5 kg 03-Mar Sydney Mitchell Superior Heights Silver
Wrestling G 77 kg 03-Mar Kate Beaulieu Central Algoma Fourth