NOSSA MEDALS AT OFSAA CHAMPIONSHIPS
May 2011 to April 2012
SPORT B/G CAT DATE NAME SCHOOL MEDAL
Badminton G "B" Flight May 12-14 Riley Hogan and Rachel Ivey Korah Bronze
Badminton G "B" Flight May 12-14 Chihiro Kitayanna West Ferris Bronze
Badminton M "B" Flight May 12-14 Karolyne Blaine and Josh Demore Macdonald Cartier Bronze
Basketball B "A" Mar 5-7 n/a Esc Algonquin Fourth
Curling B Open Mar 23-26 n/a Central Algoma SS Gold
Football B Northern Bowl 29-Nov n/a Superior Heights CVS Gold
Gymnastics G Level I - Beam Apr 18-19 Brooke-Lyn Cacciotti Collège Notre-Dame Gold
Gymnastics G Level II - Bars Apr 18-19 Melanie Byrnes Esc Champlain Silver
Gymnastics G Level II - Beam Apr 18-19 Megan Stutt Es du Sacré-Couer Silver
Gymnastics G Level II - Vault Apr 18-19 Christine Coutu Es du Sacré-Couer Fourth
Gymnastics G Level III - Bars Apr 18-19 Karine Taillon Collège Notre-Dame Fourth
Gymnastics G Level III - Beam Apr 18-19 Meghan Bradley-Ginn Esc Champlain Silver
Gymnastics G Level III - Floor Apr 18-19 Anika Nadeau Collège Notre-Dame Silver
Gymnastics G Level III - Vault Apr 18-19 Anika Nadeau Collège Notre-Dame Gold
Gymnastics G Level III - Vault Apr 18-19 Kayla Cox Lively DSS Fourth
Gymnastics G Level IV - Bars Apr 18-19 Meghan Miller Marymount Gold
Gymnastics G Level IV - Beam Apr 18-19 Maxine Gauthier Collège Notre-Dame Gold
Gymnastics G Level IV - Beam Apr 18-19 Kara Nadeau Collège Notre-Dame Silver
Gymnastics G Level IV - Floor Apr 18-19 Kara Nadeau Collège Notre-Dame Gold
Gymnastics G Level IV - Vault Apr 18-19 Stephanie Leduc Es du Sacré-Couer Silver
Gymnastics G Level IV - Vault Apr 18-19 Meghan Miller Marymount Fourth
Gymnastics G Level V - Bars Apr 18-19 Brianna Sagle Marymount Silver
Gymnastics G Level V - Bars Apr 18-19 Jasmine Gauthier Collège Notre-Dame Bronze
Gymnastics G Level V - Beam Apr 18-19 Brianna Sagle Marymount Silver
Gymnastics G Level V - Floor Apr 18-19 Jasmine Gauthier Collège Notre-Dame Silver
Gymnastics G Aerobics - Open Apr 18-19 n/a Esc Champlain Silver
Gymnastics G Aerobics - Open Apr 18-19 n/a Collège Notre-Dame Fourth
Nordic Ski B Para Nordic Feb 22-24 Christopher Barclay Lo-Ellen Park SS Gold
Nordic Ski B Junior Feb 22-24 Tim Tindall Lockerby CS Gold
Soccer G "A" Jun 4-6 n/a Macdonald Cartier Gold
Swimming B 15 and over Free Mar 6-7 James Clendenning Lockerby CS Silver
Track & Field B Junior Shot Jun 4-6 Ryan Hunter Esc Algonquin Gold
Track & Field B Junior Discus Jun 4-6 Ryan Hunter Esc Algonquin Gold
Track & Field G 800m Wheelchair Jun 4-6 Jeanie Rochon Esc l'Horizon Bronze
Track & Field G 800m Wheelchair Jun 4-6 Tanya Quesnel Esc l'Horizon Fourth
Track & Field G Senior 100m Jun 4-6 Ashley Huard Es Hanmer Bronze
Track & Field G Senior 100mH Jun 4-6 Sarah Swain Chippewa SS Bronze
Track & Field G Senior Pole Vault Jun 4-6 Sarah Swain Chippewa SS Fourth
Track & Field G 100m Ambulatory Jun 4-6 Alissa Langman Es Hanmer Silver
Volleyball B "AAA" Nov 23-26 n/a Lockerby CS Bronze
Wrestling B 95 kg Mar 5-7 Serge Pellerin Es Franco-Cité Bronze
Wrestling G 51 kg Mar 5-7 Victoria Day Lockerby CS Silver
Wrestling G 57.5 kg Mar 5-7 Indira Moores Lo-Ellen Park SS Gold
Wrestling G 72 kg Mar 5-7 Gracelynn Doogan VFJ Gold