NOSSA MEDALS AT OFSAA CHAMPIONSHIPS
May 2012 to April 2013
SPORT B/G CAT DATE NAME SCHOOL MEDAL
Alpine Ski B Level I Giant Slalom 26-Feb Ward Kyle Lockerby CS Gold
Alpine Ski G Level II Giant Slalom 26-Feb n/a Lockerby CS Bronze
Alpine Ski G Level II Slalom 26-Feb n/a Lockerby CS Fourth
Alpine Ski B Level II Slalom 26-Feb n/a Lockerby CS Fourth
Basketball B Senior "AA" Mar 4-6 n/a St Basil SS Fourth
Cross Country B Senior 7k 03-Nov Graham Hansel West Ferris SS Bronze
Football B Northern Bowl 27-Nov n/a St Mary's Knights Gold
Gymnastics G Level I - Floor 30-Apr Victoria Temelini Marymount Fourth
Gymnastics G Level II - Vault 30-Apr Ronni Bouzanne Notre-Dame Silver
Gymnastics G Level II - Bars 30-Apr Brooke-Lyn Cacciotti Notre-Dame Silver
Gymnastics G Level III - Bars 30-Apr Megan Stutt Notre-Dame Fourth
Gymnastics G Level III - Beam 30-Apr Brianna Smith Notre-Dame Silver
Gymnastics G Level IV - Vault 30-Apr Anika Nadeau Notre-Dame Gold
Gymnastics G Level IV - Bars 30-Apr Maxine Gauthier Notre-Dame Silver
Gymnastics G Level IV - Floor 30-Apr Maxine Gauthier Notre-Dame Silver
Gymnastics G Level IV - Floor 30-Apr Mikella Gauthier Notre-Dame Bronze
Gymnastics G Level V - Vault 30-Apr Adria Lumley Lo-Ellen Park Gold
Gymnastics G Level V - Vault 30-Apr Nakita Portelance St Benedict Bronze
Gymnastics G Level V - Bars 30-Apr Jamie Duncanson Lively DSS Gold
Gymnastics G Level V - Bars 30-Apr Amber Mayer Esc Champlain Fourth
Gymnastics G Level V - Beam 30-Apr Brianna Sagle Lockerby CS Gold
Gymnastics G Level V - Beam 30-Apr Kelsey Shaw Lo-Ellen Park Silver
Gymnastics G Level V - Beam 30-Apr Adria Lumley Lo-Ellen Park Bronze
Gymnastics G Level V - Beam 30-Apr Nakita Portelance St Benedict Fourth
Gymnastics G Level V - Floor 30-Apr Meghan Miller Marymount Gold
Gymnastics G Level V - Floor 30-Apr Amber Mayer Esc Champlain Silver
Gymnastics G Level V - Floor 30-Apr Adria Lumley Lo-Ellen Park Fourth
Gymnastics G Level VI - Vault 30-Apr Jen Drane Lockerby CS Gold
Gymnastics G Level VI - Beam 30-Apr Jen Drane Lockerby CS Fourth
Swimming B 200m freestyle Mar 4-5 Jordano Cazzola Lockerby CS Fourth
Swimming B 50m freestyle Mar 4-5 Spencer Allen Lasalle SS Gold
Swimming B 100m freestyle Mar 4-5 Spencer Allen Lasalle SS Gold
Swimming B 50m backstroke Mar 4-5 John Bronischeski St Charles College Bronze
Track & Field G 800m Wheelchair Jun 5-7 Jennie Poirier-Rochon Esc l'Horizon Gold
Track & Field G Senior 100m Jun 5-7 Ashley Huard Es Hanmer Silver
Track & Field B Junior Javelin Jun 5-7 Keegan Moore Lo-Ellen Park Bronze
Track & Field B Senior Pole Vault Jun 5-7 John Kosar Lo-Ellen Park Fourth
Track & Field B Midget Pole Vault Jun 5-7 Phil Miller Lockerby CS Fourth
Track & Field B Midget Javelin Jun 5-7 Colton Powley Northern SS Bronze
Volleyball B Senior "A" Nov 22-24 n/a Chippewa SS Fourth
Wrestling G 51kg class Mar 6-7 Victoria Day Lockerby CS Gold
Wrestling G 61kg class Mar 6-7 Natasha Dorodian Korah Collegiate Gold
Wrestling G 64kg class Mar 6-7 Kate Trotter White Pines Gold
Wrestling G 67.5kg class Mar 6-7 Ellason Boyle White Pines Silver