Northern Ontario Secondary Schools' Athletic Association

1994/95 TEAM AND INDIVIDUAL CHAMPIONS

 


BADMINTON:
Midget Team Champion: Larrie Bobbie Trophy - Sir James Dunn
Junior Team Champion: Jim Muchmore Trophy - Korah Collegiate
Senior Team Champion: Bumbacco Trophy - Levack High School
Combined Team Champion: Steve Chen Trophy - Sir James Dunn

Individual Results:

YEAR
1994

Ladies
Singles

Ladies
Doubles

Mixed
Doubles

Mens
Singles

Mens
Doubles


Senior

Gail Prosser
(Marymount)

Lisa Crack
Lynn Fraser
(Sir James Dunn)

Ryan Kirwan
Natalie Giommi
(S t.Charles-Marym ount)

Chris Guerette
(Macdonald Cartier)

Ken Radcliffe
Brent Kampotich
(Sir James Dunn)


Junior

Bev Vanamburg
(Widdifield S.S.)

Shwana Beckerson
Sheri Barill
(Korah)

Warren Kirwan
Melissa Solomon
(St. Charles College)

André Perreault
(F.J. McElligott)

Kevin Long
Stephane Lamothe
(E.S. Algonquin)


Midget

Sarah Howard
(Chippewa S.S.)

Chrissy Miners
Vanessa Humphries
(Korah)

Darren McCoy
Cara Kampotich
(Sir James Dunn)

Len Peake
(Widdefield S.S.)

Graeme Robertson
Mark Jenkins
(Sir James Dunn)


BOYS "AA" BASKETBALL:
Junior: Elliot Lake S.S.
Senior: Elliot Lake S.S.

CROSS COUNTRY:
Midget Boys Team: Lo-Ellen Park
Junior Boys Team: Lockerby Composite
Senior Boys Team: Chippewa S.S.

Midget Girls Team: St. Joseph/Scollard Hall
Junior Girls Team: Chippewa S.S.
Senior Girls Team: Lasalle S.S.

GIRLS AGGREGATE: Chippewa S.S.
BOYS AGGREGATE: Lo-Ellen Park
COMBINED AGGREGATE: Chippewa S.S.


SENIOR BOYS SOCCER: St. Charles College - Laurentian Trophy

TRACK & FIELD:
Midget Boys Team: Lo-Ellen Park
Junior Boys Team: White Pines
Senior Boys Team: Chippewa S.S.

Midget Girls Team: Lo-Ellen Park
Junior Girls Team: Sir James Dunn
Senior Girls Team: Chippewa S.S.

BOYS' AGGREGATE: Lo-Ellen Park S.S.
GIRLS' AGGREGATE: Sir James Dunn
COMBINED AGGREGATE: Lo-Ellen Park S.S.

BOYS "A" VOLLEYBALL:
Junior: Villa Française des Jeunes
Senior: Villa Française des Jeunes

 

 

 

Championship Records / Championship Summaries / Trophies