NOSSA Badminton 2004

Individual Results:  Midget

 

Midget Age Group: Men’s Singles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Mike Stanford

Ben Ginter

Austin Curtis

Eric Guillemette

Gaston Boucher

Mitchel Vary

LEP

Korah

Chipp

ESA

ND

MSS

5

4

3

2

1

1

 

Midget Age Group: Ladies’ Singles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Jordanna Langhill

Meagan Rooney

Katie Ried

Lee Skinner

Keli Chamberlain

Dee Dee Ainsworth

Widd

Korah

Lock

Korah

Widd

LEP

5

4

3

2

1

1

 

Midget Age Group: Men’s Doubles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Ian Connell/Brett Davey

Cole Pitre/Brady Morin

Mathieu Sneddon/Camil Gaudette

Matt Breummer/JasonLacelle

Curtis Bentley/Gerald Gallinger

Dylan Widlas/Justin Mangone

SJD

LAS

ESA

FJM

EHS

SJD

5

4

3

2

1

1

 

Midget Age Group: Ladies’ Doubles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Sophie Goulet/Sophie Lalonde

Andreanne Shank/Emilie Desjardins

Amy Olar/Kerry Anderson

Christina Medaglia/Lisa Jurich

Lyndee Therrin/Lynn Tremblay

Amy Morin/Nicole Arsenault

ND

ESFC

Baw

Korah

FJM

ELSS

5

4

3

2

1

1

 

Midget Age Group: Mixed Doubles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Brittany Hogan/Kyle Cormier

Jessie Belanger/Stephane Marleau

Samantha Cheng/Brendan Koronovich

Micaela Gilbertson/Nathn Abelson

France Louiseize/Jean Francois Paquette

Liz Gagnon/Alex Steele

Korah

ESFC

LEP

CASS

ESFC

Korah

5

4

3

2

1

1

Individual Results: Junior

 

Junior Age Group: Men’s Singles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Keegan St. Onge

Tristin Kisinkis

Steve Russell

Rob Calvert

Colton Shaule

Chris Garrison

Chipp

LEP

SJSH

Korah

Korah

LEP

5

4

3

2

1

1

 

Junior Age Group: Ladies’ Singles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Leesa Church

Stevie Pitre

Toni Lee Rae

Marlee Langille

Steph Marzinkouski

Jessdie Gardiner

Widd

LAS

LEP

LEP

Korah

Korah

5

4

3

2

1

1

 

Junior Group: Men’s Doubles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Justin Rivet/Jerry Roy

Shawn Chayer/Misha Belter

Joey Bouillon/Pat Kring

Dylan Byrne/Zak Eady

Matt McKenzie/K. Robinson

Philippe Bouffard/Jonathan Seguin

Widd

FJM

EHS

Chelms

SJD

FR

5

4

3

2

1

1

 

Junior Age Group: Ladies’ Doubles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Laila Golde/Glendy Lin

Natalie Racette/Brittany

Jaclyn Cummings/Laura Clement

Karla Campbell/Katie Olthius

Vicky Domonkos/Allyson Scanlon

Byrne Furlong/Alison Juskula

LAS

LAS

Korah

SJD

Chip

Chip

5

4

3

2

1

1

 

Junior Age Group: Mixed Doubles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Sarah Bouchard/Daniel Mines

Kassandra Ouellette/Marc Bigras

Katherine Li/Andrew Slaney

Jen Grezel/Riley King

Jessica Harris/Justin Merk

Robin Koskela/Todd Carbon

Las

ESFC

LEP

Korah

ELSS

Korah

5

4

3

2

1

1

Individual Results: Senior

 

Senior Age Group: Men’s Singles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Chris Hocking

Gerry Duppelle

Mark Bauer

Jordan Morin

David Grabiec

Marc Nolet

LAS

WF

LEP

Korah

ELSS

Chip

5

4

3

2

1

1

 

Senior Age Group: Ladies’ Singles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Erica Bota

Kristine Zwoluk

Jen Hanson

Jeanne Robitaille

Jovana Milodinovic

Hailey Buchcic

LEP

ESA

Korah

VFJ

LAS

WF

5

4

3

2

1

1

 

Senior Age Group: Men’s Doubles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Ian Flaxey/Graham Dalseg

Nico Merk/Adam Root

Kurt Mispel Beyer/Fern Belanger

David Laking/Nick Lizotte

Seb Bell/Scott Carmichael

Dave Hoover/Andrew Miron

SJD

ELSS

NDG

LEP

Chip

CASS

5

4

3

2

1

1

 

Senior Age Group: Ladies’ Doubles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Victoria Marier/Veronique Poirier

Carla Mooney/Megan Laplante

Janine Olthius/Marnie Smith

Kelsey Burtch/Tara Tucker

Liza Turpin/Anita Hazzard

Lara Church/Jen Rothwell

VFJ

Chelm

SJD

Chipp

Korah

Widd

5

4

3

2

1

1

 

Senior Age Group: Mixed Doubles

 

Place

Name(s)

School
Points
1st

2nd

3rd

4th

5th

5th

Janelle Marier/Marc Andre Poirier

Simone Appaqaq/Paul Skeggs

Alyson Tyndall/Cory Pilon

Jessica Chan/Brian Lee

Kerry Olendy/Kyle Gauthier

Jen Bruemmer/Corey Sloan

VFJ

SJD

LEP

LEP

Baw

FJM

5

4

3

2

1

1